Nádražní 381/9, Mohelnice 789 85
+420 733 748 748

Jak na bydlení bez realitky?

Stručný přehled všeho, co je třeba a na co byste neměli zapomenout, když si chcete pořídit bydlení vlastními silami.

 

 

Jakou nemovitost?

Zřejmě již máte odpřemýšleno, proč chcete měnit současné bydlení za jiné a jakou nemovitost si chcete pořídit. Otázka, na kolik mě nové bydlení přijde, si však zaslouží trochu více pozornosti. V první řadě byste si měli pro vlastní orientaci udělat malý průzkum realitního trhu, který vám napomůže k určení vašeho rozpočtu a podpoří případnou argumentaci při jednání o ceně s prodávajícím. Několik užitečných odkazů, kde hledat nemovitosti a pozemky, najdete na úvodní stránce tohoto webu.

Prohlídka nemovitosti

Vybrali jste si nemovitost a máte namířeno na prohlídku? Nezapomeňte si s sebou vzít mobilní telefon s fotoaparátem a svítilnou, kdyby vás zaujalo něco, co jste v inzerátu neviděli. Na prohlídku se dostavte včas, ať máte prostor i na malou prohlídku okolí. Při výběru pozemku pro výstavbu domu se zajímejte zejména o to, zda je k pozemku zajištěný příjezd, nevedou-li v zemi inženýrské sítě, popřípadě, zdali je dobře možné, se k sítím připojit, a nebo neleží-li pozemek v chráněné krajinné oblasti apod.

Prověření nemovitosti

Při vážném zájmu si od prodávajícího vyžádejte přehled nákladů na energie alespoň za poslední tři roky a předmětnou smluvní dokumentaci s dodavateli energií, popřípadě také Průkaz energetické náročnosti budovy. Dále se zajímejte o co nejaktuálnější znalecký posudek na odhad ceny nemovitosti, vyžádejte si nabývací titul, tedy dokument prokazující vlastnictví nemovitosti, který je evidovaný na příslušném katastrálním úřadu, a zejména, zdali není pozemek či nemovitost zatížena věcným břemenem či exekucí.

Financování nemovitosti

Je rozhodnuto a s prodávajícím jdete řešit koupi. Pokud máte vlastní finanční prostředky, situace pro vás bude jednodušší, ale i přesto zvažte, zda při dnešních nízkých úrokových sazbách kolem 2 % se vám použití vlastních finančních zdrojů vůbec vyplatí.
Pokud zvolíte financování úvěrem, připravte se na úvěr ještě před podpisem rezervační smlouvy (tzv. scoring), abyste následně nezjistili, že na úvěr nedosáhnete, nebo že se vám řešení zkomplikuje záznamem v ne/bankovních registrech. Při výběru hypotečního úvěru se neorientujte jen podle úrokové sazby. Zvažte také možnosti odkladu splátek, podmínky čerpání úvěru, způsoby zajištění, možnosti mimořádných splátek či hodnoty vstupních a provozních nákladů. Rozdíly v poplatcích, například za předčasné splacení úvěru nebo případné poplatky za změny ve smluvní dokumentaci jdou do tisíců. Souhrnný sazebník poplatků všech bank naleznete zde.

Vyžadovaná dokumentace

  1. Žádost o hypoteční úvěr (v případě zpracování úvěru poradcem)
  2. Přehled o splátkách bankovních i nebankovních produktů (ne všechny banky)
  3. Doklady totožnosti (OP, ŘP a CP v případě cizinců)
  4. Potvrzení příjmu zaměstnavatelem, popř. daňové přiznání a bezdlužnost u Finančního úřadu v případě podnikatelů
  5. Výpis z běžného účtu, na který je zasílána mzda (min. 3měsíce až 6 měsíců)
  6. List vlastnictví a snímek z katastrální mapy (u bytů popř. Prohlášení vlastníka)
  7. Nabývací titul k předmětné nemovitosti (je specifikován na Listu vlastnictví)
  8. Návrh kupní smlouvy, popř. smlouvu o smlouvě budoucí či rezervační smlouvu
  9. Znalecký posudek na odhad ceny nemovitosti (tento zajistí smluvní odhadce úvěrující banky)
  10. Stavební povolení, ohlášení stavebních prací, územní plán (v případě výstavby či rekonstrukce)

Úhrada kupní ceny a převod vlastnického práva

Řešíte-li koupi nemovitosti prostřednictvím zkušeného realitního makléře, zřejmě vás upozorní na veškeré náležitosti související s převodem vlastnického práva a úhradou kupní ceny. Rovněž pro vás připraví i smluvní dokumentaci s prodávajícím, a to včetně zajištění procesu s Katastrálním úřadem. Pokud tomu tak není a vy sami s tímto vlastní zkušenost nemáte, rozhodně nehledejte vzory kupních smluv na internetu, ale obraťte se na Advokátní kancelář. Ta pro vás zajistí i bezpečný převod kupní ceny včetně zmiňovaného zavkladování vlastnického práva v požadované kvalitě. Opomenutá ustanovení v kupní smlouvě dle nového občanského zákoníku apod. by vám mohlo vaši koupi totiž značně prodražit.

Nyní víte to základní, co musíte při koupi nemovitosti podstoupit. Zajímají-li vás však další informace či kontakty na kvalifikované realitní makléře a advokátní kanceláře, neváhejte mne kontaktovat.

☎ +420 733 748 748
✉ prokop@vitafinance.cz

Comments are closed.