Nádražní 381/9, Mohelnice 789 85
+420 733 748 748

Nové náklady při prodeji nemovitosti!

Prodáváte či kupujete nemovitost? Pak by Vás měla zajímat novela zákona č. 406/2000 Sb., jež upravuje povinnost zpracovat energetické štítky (PENB).

Od 1.7.2015 vstoupily v platnost některé změny původního zákona. Doposud totiž bylo jediným ukazatelem energetické nákladovosti při koupi nemovitosti předložení vyúčtování za energie, což mohlo být zkreslujícím údajem zejména tehdy, byl-li předchozí nájemník na čerpání energií velmi nenáročný či naopak.

Nově proto musí realitní kanceláře při prodeji inzerovat nemovitost včetně uvedené energetické třídy, kterou ji uvedl majitel nemovitosti, a to na základě platného energetického štítku. Nemá-li majitel štítek k dispozici, uvede realitní kancelář energetickou třídu G. Tím se však majitel své povinnosti nevyhne a při podpisu kupní smlouvy musí štítek doložit. Prodá-li majitel nemovitost bez energetického štítku, hrozí mu pokuta až 100.000,- U Společenství vlastníků je pokuta ještě několikrát vyšší.

Obecně platí povinnost uvádět (PENB) nejen pro majitele nemovitostí a samotné realitní kanceláře, ale i pro insolvenční správce a ostatní zprostředkovatele prodeje či pronájmu nemovitostí. (PENB) je tedy nedílnou součástí jakékoliv obchodní transakce založené kupní smlouvou či nájemní smlouvou.

Pro doplnění:

  1. Výjimku pro zřízení PENB tvoří rekreační objekty, objekty náboženských účelů užití, objekty menší jak 50m2 energeticky vztažné plochy, památky. Rovněž se PENB nezřizuje při převodu členských práv, dědictví, darování a exekucí. Dále pak u objektů, které nefungují jako energetické hospodářství. Některé objekty mohou být osvobozeny od PENB prohlášením památkového úřadu.
  2. Prodávající a kupující nemůže dohodnout prodej nemovitosti bez PENB
  3. PENB se zpracovává za celý bytový dům
  4. Od SVJ či BD apod. vyžadujte PENB pouze písemně (doporučeně). Obsahem by měla být žádost o ověřenou kopii PENB s vyhotovením do 14. dní, upozorněním na povinnost vlastníka bytového domu a SVJ dle zákona 406/2000 Sb. Nebude-li Vám vyhověno, máte právo se obrátit na Státní energetickou inspekci (SEI), a v Kupní smlouvě nahradit PENB třemi ročnímy výpisy energií. (Jako přílohu smlouvy přiložte i vyjádření vlastníka budovy o neposkytnutí PENB!)
  5. PENB při pronájmu bytu bude nutné zajistit pro všechny uzavřené nájemní smlouvy realizované od data 1.1.2016. Obdobné je i u pronájmu kanceláře.
  6. PENB se také zajišťuje při: žádosti o stavební povolení; ohlášce stavby; před dokončením stavby či rekonstrukce; přikládá se k podkladům k žádosti o dotaci Zelená úsporám.
  7. Budovy, dokončeny před rokem 1947, mohou využít výjimky nezřizovat PENB. Je podmíněno “původním stavem budovy”. Budova neprošla z více jak 25 % jejího “povrchu” rekonstrukcí.
  8. Platnost PENB je 10 let
  9. Průměrné ceny PENB: RD od 5.500,-; BD od 9.000,-; KN až 25.000,-

 

Comments are closed.